Uważa się, że rodzinne klasterowanie raka jelita grubego występuje nawet wtedy, gdy przypadki nie są częścią określonego zespołu genetycznego. Co najmniej 12 retrospektywnych badań sugeruje, że historia raka jelita grubego u krewnego pierwszego stopnia (rodzica lub rodzeństwa) podnosi ryzyko życia na raka jelita grubego w wieku od 1,8 do 8,0 razy1. Jednak siła związek jest niepewny ze względu na retrospektywny projekt tych analiz i brak kontroli nad innymi ważnymi czynnikami ryzyka. W ujęciu zbiorczym wcześniejsze analizy sugerują, że wśród osób z rodzinną rakiem jelita grubego w wywiadzie rodzinnym, osoby młodsze, osoby, których krewni otrzymali diagnozę w młodszym wieku, oraz osoby z dwoma lub więcej dotkniętymi krewnymi, są szczególnie narażone na wysokie ryzyko. Na podstawie tych ustaleń American Cancer Society zaleca, aby osoby z jednym lub kilkoma krewnymi pierwszego stopnia, które otrzymały diagnozę raka jelita grubego w wieku 55 lat lub młodszych, poddawano badaniu kolonoskopowemu co trzy do pięciu lat, poczynając od wieku Od 35 do 40 lat.13 W niniejszej analizie wykorzystaliśmy dane z dwóch dużych prospektywnych badań kohortowych do oszacowania nadmiaru ryzyka raka jelita grubego związanego z historią choroby w rodzinie oraz do oceny wpływu cech osoby zagrożonej i dotkniętych członków rodziny w związku z tym nadmiernym ryzykiem.
Metody
Kohorty badania
Przeanalizowaliśmy dane z dwóch trwających badań: badania pielęgniarek oraz badania następcze pracowników służby zdrowia. Badanie zdrowia pielęgniarek rozpoczęło się w 1976 r., Kiedy 121 700 amerykańskich kobiet, które były zarejestrowanymi pielęgniarkami, w wieku od 30 do 55 lat, wypełniło ankietę pocztą dotyczącą znanych lub podejrzewanych czynników ryzyka dla raka14 i choroby wieńcowej.15 W 1980 r. Kwestionariusz został rozszerzony do zawierają ocenę diety. Badanie uzupełniające dla lekarzy specjalistów rozpoczęło się w 1986 r., Kiedy 51 269 amerykańskich mężczyzn, którzy byli dentystami, optykami, osteopatami, farmaceutami, podiatrystami lub weterynarzami, w wieku od 40 do 75 lat, wypełniło przesłany kwestionariusz dotyczący znanych lub podejrzewanych czynników ryzyka raka i choroba niedokrwienna serca, która obejmowała również ocenę diety16. Co dwa lata od rozpoczęcia tych badań uczestnicy otrzymywali kwestionariusze uzupełniające w celu uzyskania aktualnych informacji na temat potencjalnych czynników ryzyka i ostatnio zdiagnozowanych przypadków raka i innych chorób.
Dane ekspozycji
Uczestnicy badania przekazali informacje na temat historii palenia tytoniu, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej, stosowania kwasu acetylosalicylowego i poprzedniego badania za pomocą kolonoskopii lub sigmoidoskopii, a także wskazań do zabiegu. Pytanie o raka jelita grubego u ojca, matki, siostry lub brata zostało włączone do kwestionariusza z 1982 roku dla kobiet, a informacje zostały zaktualizowane w 1988 roku. Pytanie o raka jelita grubego u ojca lub matki zostało zawarte w kwestionariuszu z 1986 roku. mężczyzna. W 1990 r. Zaktualizowano informacje dotyczące nowotworu jelita grubego u matki lub matki, a pytanie o raka jelita grubego u rodzeństwa zostało zawarte w kwestionariuszu dla mężczyzn. Nie zadawano pytań na temat wielkości rodziny i nie podjęto żadnych prób zatwierdzania raportów o rakach u członków rodziny.
Ankieta podsumowująca badanie Nurses Health Study z 1980 r. Oraz kwestionariusz badania kontynuacyjnego 1986 Health Professionals zawierały półilościowe pytania dotyczące żywności w celu oceny diety, a także stosowania uzupełniających witamin.
[hasła pokrewne: przychodnia pieczewo, wyszukiwarka skierowań do sanatorium, wyszukiwarka skierowań ]
Comments are closed.
Powiązane tematy z artykułem: przychodnia pieczewo wyszukiwarka skierowań wyszukiwarka skierowań do sanatorium
idź do apteki po jakiś suplement i z głowy
[..] Cytowany fragment: spalacz tluszczu[…]
cierpiącym na przewlekłe bóle brzucha o nieustalonej przyczynie
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: redukcja zmarszczek[…]
Mam nadzieję że nastąpią jakieś zmiany w diagnozie